GE G60E00HAHF8LHXXM8LPXXUXXWXX|Feeder Protection Relay|
In stock
Model:G60E00HAHF8LHXXM8LPXXUXXWXX
Brand: GE
Contacts: Kelly
Email: fengyun862@gmail.com
Wechat:Juan_3870
WhatsApp:+86 18065687102
If the model you need cannot be found in our store, please feel free to inquire at any time.
1. Power supply
Range: 85-265V AC/85-300V DC, 50/60Hz
Power consumption: ≤ 18W; supports dual power redundancy
2. Analog input
Current: 5A CT, adjustable from 0.05 to 160A; Accuracy ± 0.5% GE Vernova
Voltage: 100-120V PT; Accuracy ± 0.2% GE Vernova
Frequency: 45-65Hz; Accuracy ± 0.01Hz GE Vernova
3. Protection Function (ANSI)
Overcurrent: 50/51 (phase/ground/sensitive ground), inverse time limit (IEC/ANSI)
Voltage: 27 (undervoltage)/59 (overvoltage)/60 (PT disconnection)
Frequency: 81O/U (over/under frequency); 46 (Negative sequence overcurrent)
4. I/O configuration
Digital input: 16 channels (dry contacts, 24-250V DC)
Digital output: 8 channels (relay, 5A/250V AC)
Analog output: 2 channels (4-20mA)
5. Communication
Ethernet: 2 × 10/100Mbps; IEC 61850 Ed2、Modbus TCP、DNP3
Serial ports: 2 x RS485 (Modbus RTU), 1 x RS232 (local), 1 x USB
Time synchronization: IRIG-B, SNTP, IEEE 1588 (PTP)
6. Environment and Physics
Working temperature: -20 ° C~+60 ° C (industrial grade)
Storage temperature: -40 ° C~+85 ° C
Size: 210 × 260 × 60mm (width × depth × height, 6U half rack)